You are here

Convention Candidates

  • To read a candidate's statement, click their photo.
  • To search for any word on this page, use Ctrl-F (Cmd-F on a Mac).
Candidate Name Church Standing for election to this officesort descending
Martha Boughner Martha Boughner St. James, Upper Montclair ACTS/VIM Board LAY Class of 2026
The Rev. Ellen Kohn-Perry The Rev. Ellen Kohn-Perry St. Paul's, Chatham ACTS/VIM Board CLERGY Class of 2026; Cathedral Chapter CLERGY Class of 2026
Michael Francaviglia Michael Francaviglia St. George's, Maplewood ACTS/VIM Board LAY Class of 2026
The Rev. Lorraine Harris The Rev. Lorraine Harris Epiphany and Christ Church, Orange Cathedral Chapter CLERGY Class of 2026; ACTS/VIM Board CLERGY Class of 2026
The Rev. Nathaniel Darville The Rev. Nathaniel Darville St. Peter's, Essex Fells Cathedral Chapter CLERGY Class of 2026; Constitutions & Canons Committee
The Rev. Paul Young Yoon The Rev. Paul Young Yoon St. Agnes', Little Falls Constitutions & Canons Committee
John C. Garde John C. Garde Grace Church, Madison Constitutions & Canons Committee
John L. Smith John L. Smith Trinity & St. Philip's Cathedral, Newark Constitutions & Canons Committee
John G. Webb, III John G. Webb, III Episcopal Church of St. Luke and St. Mary, Hope and Belvidere Constitutions & Canons Committee
The Rev. Kevin P. J. Coffey The Rev. Kevin P. J. Coffey Atonement, Fair Lawn Constitutions & Canons Committee
The Rev. Deacon Raul Ausa The Rev. Raul Ausa Trinity, Allendale Diocesan Council CLERGY Class of 2026
The Rev. Thomas (Tom) Mathews The Rev. Thomas (Tom) Mathews Christ Church, Ridgewood Diocesan Council CLERGY Class of 2026
The Rev. Jon Mark Richardson The Rev. Jon Mark Richardson St. David's, Kinnelon Diocesan Council CLERGY Class of 2026
David Drislane David Drislane Christ Church, Bloomfield/Glen Ridge Diocesan Council LAY Class of 2026
Robert Thomas Cottingham, Jr Robert Thomas Cottingham, Jr Epiphany and Christ Church, Orange Diocesan Council LAY Class of 2026
Suzanne M. Hesse Suzanne M. Hesse St. Clement's, Hawthorne Diocesan Council LAY Class of 2026
The Rev. Dr. J. Brent Bates The Rev. Dr. J. Brent Bates Grace Church, Newark Disciplinary Board CLERGY Class of 2029
Lawrence Sunden Lawrence Sunden Grace Church, Westwood Disciplinary Board LAY Class of 2028
The Rev. Dr. Elaine Ellis Thomas The Rev. Dr. Elaine Ellis Thomas All Saints, Hoboken General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. Sharon Sheridan Hausman The Rev. Sharon Sheridan Hausman St. John's, Boonton General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. Anne E. Kitch The Rev. Anne E. Kitch St. Luke's, Phillipsburg General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. Grant Mansfield The Rev. Grant Mansfield St. George's, Maplewood General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. George Dredden III The Rev. George Dredden Trinity & St. Philip's Cathedral, Newark General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. Elizabeth Ivell The Rev. Elizabeth Ivell St. Peter's, Morristown General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. Cynthia Black The Rev. Cynthia Black Redeemer, Morristown General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. Lynne Bleich Weber The Rev. Lynne Bleich Weber Atonement, Tenafly General Convention 2024 CLERGY Deputy
The Rev. Diana Wilcox The Rev. Diana Wilcox Christ Church, Bloomfield/Glen Ridge General Convention 2024 CLERGY Deputy; Constitutions & Canons Committee; Standing Committee CLERGY Class of 2027
Janelle Grant Janelle Grant St. Paul's, Paterson General Convention 2024 LAY Deputy
Bernard Joseph Milano Bernard Joseph Milano Trinity, Allendale General Convention 2024 LAY Deputy
Rhonda Lutz Rhonda Lutz Saviour, Denville General Convention 2024 LAY Deputy; Assistant Treasurer of Convention
Laura A. Russell, Esq. Laura Russell, Esq. All Saints, Hoboken General Convention 2024 LAY Deputy; Constitutions & Canons Committee
Paula Cappel Paula Cappel St. Andrew & Holy Communion, South Orange General Convention 2024 LAY Deputy; Constitutions & Canons Committee
Jewels Quelly Jewels Quelly St. James', Hackettstown General Convention 2024 LAY Deputy; Diocesan Council LAY Class of 2026
Patricia Arlin Bradley Patricia Arlin Bradley Holy Trinity, Hillsdale General Convention 2024 LAY Deputy; Standing Committee LAY Class of 2027; Constitutions & Canons Committee
John King John King St. Andrew's, Harrington Park Secretary of Convention
The Rev. Danielle Baker The Rev. Danielle Baker St. Paul's, Morris Plains Standing Committee CLERGY Class of 2027
Michele Simon Michele Simon St. Paul's, Englewood Standing Committee LAY Class of 2027
Sam Reckford Sam Reckford Christ Church, Short Hills Treasurer of Convention
Walton Clark Walton Clark Atonement, Tenafly Trustees Class of 2028
Thomas Bisdale Thomas Bisdale Grace Church, Westwood Trustees Class of 2028
Patricia Yankus Patricia Yankus St. Paul's, Paterson Trustees Class of 2028