You are here

Clergy ministry transitions in 2020

Clergy ministry transitions
By: 
The Rev. Canon Andrew R. Wright, Th.D., Canon to the Ordinary

 
Ordinations

The Rev. Jill Williams to the Priesthood - July 25, 2020

The Rev. Deacon Sun-Hwan Spriggs to the Vocational Diaconate - July 29, 2020

The Rev. Deacon Virginia Watley to the Vocational Diaconate - July 29, 2020

 
Arrivals

The Rev. Hilario Albert, Priest-in-Charge, Grace Church, Union City - January 1, 2020

The Rev. Jill Williams, Curate, Christ Church, Ridgewood - February 1, 2020

The Rev. Rose Cohen Hassan, Interim Priest-in-Charge, St. Andrew & Holy Communion, South Orange - February 23, 2020

The Rev. Grant Mansfield, Rector, St. George's, Maplewood - February 24, 2020

The Rev. Cathie Studwell, Rector, St. Bartholomew's, Ho-Ho-Kus - June 1, 2020

The Rev.  Deacon Raul Ausa, Diocesan Summer Assistant, Diocese of Newark - June 1, 2020

The Rev. Karen Rezach, Priest-in-Charge, Grace, Rutherford - June 1, 2020

The Rev. Melanie Barbarito, Interim Priest-in-Charge, Calvary, Summit - August 1, 2020

The Rev. Deacon Sun-Hwan Spriggs, Deacon, St. George's, Maplewood - August 9, 2020

 
Departures

The Rev. Rose Cohen Hassan, Priest-in-Charge, St. Luke's & St. Mary's, Hope & Belvidere - February 16, 2020

The Rev. Matthew Corkern, Rector, Calvary, Summit - June 27, 2020

The Rev. Archie Palmer, Interim Priest-in-Charge, Annunciation, Oradell - July 26, 2020

 
Retirements

The Rev. Michael Allen, Rector, Trinity, Allendale - September 1, 2020