ACTS/VIM BOARD - Clergy class of 2014
Kathryn King, St. Alban’s, Oakland - Elected
ACTS/VIM BOARD - Lay class of 2014
Martha Wolf, St. Paul’s, Paterson – Elected
Sidney King, Church of the Incarnation, Jersey City – Elected
Cathie Studwell, St. John the Divine, Hasbrouck Heights
Pat Ferrin, St. Barnabas’, Newark
CONSTITUTION AND CANONS COMMITTEE - All were elected
Mr. Thomas A. Bisdale, Grace Church, Westwood
Mr. T. Donald Cairns, St. Clement’s, Hawthorne
Ms. Marge Christie, Christ Church, Ridgewood
Mr. Canute W. Ferrin, St. Barnabas, Newark
Mr. John C. Garde, Grace Church, Madison
The Rev. Joseph A. Harmon, Church of the Incarnation, Jersey City
Mr. George F. Mackey, St. Elizabeth’s, Ridgewood
Mr. Peter Madison, St. Stephen’s, Millburn
The Rev. Paul Olsson, St. Paul’s, Morris Plains
The Rev. Dean Weber, All Saints’, Leonia
DISCIPLINARY BOARD – Clergy Members - Elected to classes as noted.
Joseph A. Harmon, Church of the Incarnation, Jersey City – Clergy class of 2017
Thomas E. Mathews, Jr., St. Luke’s, Phillipsburg – Clergy class of 2016
Sandye Wilson, St. Andrew & Holy Communion, South Orange – Clergy class of 2015
Andrew Butler, St. John’s, Montclair – Clergy class of 2014
Willie Smith, Trinity Church, Cliffside Park – Clergy class of 2013
Archie Palmer – Clergy class of 2012
DISCIPLINARY BOARD – Lay Members – Elected to classes as noted.
Thomas A. Bisdale, Grace Church, Westwood – Lay class of 2016
Laura Russell, All Saints’, Hoboken – Lay class of 2015
James Greene, Grace Church, Madison – Lay class of 2014
George F. Mackey, St. Elizabeth’s, Ridgewood – Lay class of 2013
Clare Thompson, Christ Church, Teaneck – Lay class of 2012
Canute W. Ferrin, St. Barnabas’, Newark
DIOCESAN REVIEW COMMITTEE - Lay class to serve until June 30, 2011
Laura Russell, All Saints’, Hoboken - Elected
DIOCESAN REVIEW COMMITTEE - Clergy class to serve until June 30, 2011
John Donnelly, St. Michael’s, Wayne - Elected
ECCLESIASTICAL COURT – Lay class to serve until June 30, 2011
Thomas A. Bisdale, Grace Church, Westwood - Elected
ECCLESIASTICAL COURT – Clergy class to serve until June 30, 2011
William Guthrie, Christ Church, East Orange - Elected
GENERAL CONVENTION LAY DEPUTIES AND ALTERNATES
Martha Gardner, St. George’s, Maplewood – First Lay Deputy
Laura Russell, All Saints’, Hoboken – Second Lay Deputy
Gibson Oakley, St. Paul’s, Chatham – Third Lay Deputy
Caroline Christie, St. Luke’s, Montclair – Fourth Lay Deputy
Marge Christie, Christ Church, Ridgewood – First Lay Alternate
Sidney W. King, Jr., Church of the Incarnation, Jersey City – Second Lay Alternate
Michael F. Rehill, St. Thomas’, Vernon – Third Lay Alternate
GENERAL CONVENTION CLERGY DEPUTIES AND ALTERNATES
Sandye Wilson, St. Andrew & Holy Communion, South Orange – First Clergy Deputy
Erik Soldwedel, Christ Hospital, Jersey City & Newark ACTS – Second Clergy Deputy
Cathy Deats, St. James’, Hackettstown – Third Clergy Deputy
Shane Phelan, St. Luke’s, Haworth – Fourth Clergy Deputy
Joseph A. Harmon, Church of the Incarnation, Jersey City – First Clergy Alternate
John Mennell, St. Luke’s, Montclair – Second Clergy Alternate
Thomas Mathews, St. Luke’s, Phillipsburg – Third Clergy Alternate
The election for the fourth clergy alternate will be held at the 2012 convention with the following candidates:
John J. Negrotto, retired
Jon M. Richardson, St. Paul’s, Jersey City
THE STANDING COMMITTEE - Lay Class of 2015
Martha Gardner, St. George’s, Maplewood - Elected
THE STANDING COMMITTEE - Clergy Classes of 2013 and 2015
Shane Phelan, St. Luke’s, Haworth – Class of 2015
Cathy Deats, St. James’, Hackettstown – Class of 2013
TRINITY & ST. PHILIP'S CATHEDRAL CHAPTER - Lay Class of 2014
Canute W. Ferrin, St. Barnabas’, Newark
Linda Aprile-Soldwedel, All Saints’, Glen Rock – Elected
TRINITY & ST. PHILIP'S CATHEDRAL CHAPTER - Clergy Class of 2014
Sandye Wilson, St. Andrew & Holy Communion, South Orange - Elected
TRUSTEES OF THE EPISCOPAL FUND & DIOCESAN PROPERTIES – Class of 2016
Mr. R. John Cooper, Christ Church, Short Hills - Elected
Ms. Carol Harrison-Arnold, Church of the Incarnation, Jersey City – Elected
The Rev. Fairbairn Powers, St. Agnes’, Little Falls - Elected
TRUSTEES OF THE EPISCOPAL FUND & DIOCESAN PROPERTIES – Classes to be determined
Mr. Bernard J. Milano, Trinity Church, Allendale - Elected
The Rev. Dean Weber, All Saints’, Leonia - Elected
SECRETARY OF CONVENTION
Mr. Michael Francaviglia, St. George’s, Maplewood – Elected
TREASURER
Ms. Linda Curtiss, All Saints’, Hoboken - Elected
ASSISTANT TREASURER
Mr. Ross Mangina, Grace Church, Madison - Elected