You are here

Previous Bishops of Newark

Mark M. Beckwith (10th Diocesan 2007-18)

John P. Croneberger (Coadjutor 1998-2000, 9th Diocesan 2000-07)

Jack. M. McKelvey (Suffragan 1991-1999)

John S. Spong (Coadjutor 1976, 8th Diocesan 1979-2000)

George E. Rath (Suffragan 1964, Coadjutor 1970, 7th Diocesan 1974-78)

Leland Stark (Coadjutor 1953, 6th Diocesan 1958-73)

Donald MacAdie (Suffragan 1958-63)

Theodore R. Ludlow (Suffragan 1936-53)

Benjamin M. Washburn (Coadjutor 1932, 5th Diocesan 1935-58)

Wilson R. Stearly (Suffragan 1915, Coadjutor 1917, 4th Diocesan 1927-35)

Edwin S. Lines (3rd Diocesan 1903-27)

Thomas A. Starkey (2nd Diocesan 1880-1903)

William H. Odenheimer (1st Diocesan 1874-79)